قیمت لوله مانیسمان

لیست قیمت لوله گاز ۶ متری و جدول وزن
21/06/24
لوله آذین چیست
21/07/08

قیمت لوله مانیسمان

لوله مانیسمان

ویژگیهای فنی ,کاربرد و قیمت اقسام لوله مانیسمان رده ۲۰ , ۴۰ , ۸۰ , ۱۶۰

ارایه پیش فاکتور لوله های مانیسمان گازی , آتش نشانی ساختمانی صنعتی پتروشیمی

استعلام قیمت درخواست لوله مانیسمان مورد نیاز طبق وندور و سرتیفیکیت های استاندارد

فروش انواع لوله اتصالات مانیسمان فولادی , لوله گاز , گالوانیزه با مارکهای مختلف

توزیع انواع لوله های اهوازی , روسی ,  اوکراین , چینی , آسیایی و  اروپایی

لوله مانیسمان چیست

انواع لوله های فلزی فولادی به دو صورت درزدار و بدون درز ساخته و بازار ارایه شده و هرکدام کاربردهای ویژه خود را دارند . از لحاظ کاربرد و استفاده برای لوله گاز , آتش نشانی , صنایع نفت و پتروشیمی , انتقال بخار و سایر سیالات و دیگر صنایع را میتوان برای لوله مانیسمان در نظر گرفت . این نوع لوله ها بهترین لوله برای گاز کشی توکار محسوب میشوند .

لوله مانیسمان یا  Seamless Pipe نوعی از لوله های فولادی هسند که با فناوری منحصر به فرد و آلیاژ متفاوت بوسیله کشش در شرایط مخصوص از شمشهای فولادی ساخته میشوند .

اغلب در خطوط تولید برای ساخت لوله های بدون درز از شمش فولادی با سطح مقطع دایره ای استفاده میشود , اما تولید آنها از شمشهای مربع نیز میسر است . تولید این نوع لوله ها با شیوه تراش سمبه های ماتریسی و تواما با حرارت دادن و کشش در شرایط خاص انجام میگردد و تولید آن در دسته های مختلف تابع , استانداردهای گوناگونی میباشد .

در ساخت لوله مانیسمان ۲ روش اکستروژن سرد و سیستم رولینگ گرم مورد استفاده قرار میگیرند  .

فرق اصلی این نوع لوله ها با لوله های درزدار در این است که در فرایند تولید هیچ نوع درزی به جا نمانده و خط جوش وجود ندارد و یک شاخه لوله , به صورت یک تکه تولید و بسته بندی میشود . در صورتی که در لوله های درزدار , ورقه نورد شده و لبه های ورق به همدیگر جوش داده میشوند .

به غیر از قطرهای مختلف لوله های مانیسمان , این نوع لوله ها بسته به فولاد مورد استفاده  و ضخامت یا گوشت لوله , در رده های مختلفی تولید میشوند .

این نوع لوله توسط یک مخترع اهل کشور آلمان به نام مانسمان ابداع شد و از آن زمان به لوله های بدون جوش یا Seamless مرسوم گردید .

قطر لوله (NPS) و  ضحامت رده لوله (SCHEDULE) تعیین کننده اولیه لوله های مانیسمان بوده و معمولا در درازای ۶ متر ساخته میشوند . قطر لوله های نیز معمولا برحسب اینچ تعیین میگردد .

قیمت لوله مانیسمان

قیمت لوله مانیسمان در ایران مانند سایر محضولات فلزی , وابسته به فاکتورهایی مانند قیمت فولاد خام و شمش و نوسان قیمت دلار میباشد . هرچند که قسمتی از نیازهای داخلی را تولیدکنندگان داخلی تامین میکنند , با این وجود به دلیل حجم زیاد واردات این کالا , مشخصه های بالا تعیین کننده نهایی قیمت لوله های فلزی هستند . حتی کمبود یک سایز در بازار میتواند باعث افزایش غیر معقول همان سایز شود , به طوریکه ممکن است نزدیک به قیمت یک سایز بالاتر قیمت گذاری شود .

هر چقدر اندازه و رده لوله بیشتر شود , وزن لوله و در نتیجه قیمت لوله مانیسمان نیز افزایش پیدا میکند , البته ممکن است مارک لوله  تا حدی کمیاب بودن و موجود بودن لوله در بازار نیز در قیمت لوله بخصوص در سایزهای بالا موثر است .

ارایه قیمت لوله اتصالات به صورت روز بوده و برای دریافت قیمت روز لوله مانیسمان بهتر است با فروشگاه لوله و اتصالات حسین پور تماس بگیرید . در ادامه لیست قیمت نمونه آورده شده است که با توجه به تغییرات قیمت اجتناب ناپذیر میباشد  .

لیست قیمت لوله مانیسمان معمولی مورخ ۲۰/۱۱/۱۴۰۰

انواع لوله های مانیسمان

موسسه استاندارد آمریکا یا ASTM به شماره A106 و A53 و همچنین استاندارد نفت و گاز API 5L میباشد و هر یک در اجرا مطیع شرایط اجرایی و فنی مباشند .

انواع لوله مانیسمان برحسب آلیاژ و استاندارد 

 لوله های کربن استیل 

۱- لوله کربن استیل API 5L – لوله مانیسمان API5L کاربرد صنایع نفت و گاز

۲- لوله کربن استیل  ASTM A106 – لوله فولادی مانیسمان A106 استفاده در دمای بالای صنایع نفت و پتروشیمی

۲- لوله بدون درز ASTM A53 – لوله مانیسمان A53 جهت استفاده از دما و فشار کم  و همچنین برای خط انتقال سیالاتی همچون بخار، آب، گاز و هوا و نوع s آن بدون درز است .

۳- لوله ASTM A333 – لوله مانیسمان  A333 کاربرد این لوله های صنایع سرمایشی است .

لوله های استنلس استیل

صنایع آزمایشگاهی , مواد خوراکی ,  بهداشتی , دارویی و صنعت ساختمان از موارد مصرف این نوع لوله های میباشند . به این نوع لوله  مانیسمان فولاد ضدزنگ نیز گفته میشود و صنایعی که میزان خورندگی موثر هستند , میتوان از این لوله های افزایش طول عمر سیستم استفاده نمود .

۱- لوله بدون درز استنلس استیل ASTM A312 TP 316

۲- لوله بدون درز استنلس استیل ASTM A312 TP 316L

۳- لوله بدون درز استنلس استیل ASTM A312 TP 304

۴- لوله بدون درز استنلس استیل ASTM A312 TP 304L

۵- لوله بدون درز استنلس استیل ASTM A312 TP 316Ti

۶- لوله بدون درز استنلس استیل ASTM A312 TP 304Ti

انواع لوله های مذکور به رنگ استیل میباشند .

لوله مانیسمان آلیاژی

انواع لوله بدون درز آلیاژی ASTM A335

لوله بدون درز آلیاژی ASTM A335 P5

لوله بدون درز آلیاژی ASTM A335 P9

لوله بدون درز آلیاژی ASTM A335 P11

لوله بدون درز آلیاژی ASTM A335 P22

لوله بدون درز آلیاژی ASTM A335 P91

این نوع لوله افزودن میزان مشخصی از آلیاژ فلز مولیبدن به آلیاژ فولاد بوده و به همین خاطر موجب افزایش انعطاف و مقاومت استیل میشوند . استحکام آنها در برابر سایش و حرارت بسیار بالاست . به همین دلیل قیمت این نوع لوله ها کمی بالاتر از سایز انواع لوله های همتراز میباشد .

کاربرد لوله های مانیسمان

صنعت ساختمان در بخش لوله کشی گاز , آتش نشانی و شوفاژ  ,خطوط انتقال لوله گاز شهری , صنایع نفت , پتروشیمی , صنایع پزشکی و سیستمهای هیدرولیکی از کاربردهای این نوع لوله میباشند .

انتقال آب , گاز , بخار , روغن , سوپرهیت و بویلرهای فشار قوی و برج خنک ساز در برخی موارد فقط از طریق این نوع لوله ها قابل انجام است .

نحوه خرید لوله مانیسمان

برای خرید این لوله ها ,  منطبق با نیاز محاسبات صورت گرفته , توسط مجری طرح و درخواست کارفرما بایستی مشخصات فنی یا وندور همراه قرار داد , بایستی مشخصات فنی به صورت دقیق و شفاف ارایه و درخواست شود , در زمان اجرا و تستهای فنی , لوله اتصالات خریداری شده با ویژگیهای داخل قرارداد تناقضی نداشته باشد . از این رو مرسوم است که وندور اجناس هنگام تهیه به فروشنده ارایه داده و در صورت درخواست , سرتیفیکیت Certificate کالا نیز به خریدار ارایه میگردد .

لوله مانیسمان سبک

لوله های مانیسمان سبک اکثرا در لوله کشی  ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند . لوله کشی گاز  , موتورخانه , , پمپهای تحت فشار , آتش نشانی و بعضا لوله کشی فاضلاب و جدار چاهی از زمینه های مصرف لوله های سبک بدون درز هستند .

اتصالات مانیسمان

اتصالات مانیسمان نیز همگن با استاندارهای لوله ساخته و استفاده میشوند . معمولا اتصالات مانیسمان به دو روش سرد و گرم ساخته و تولید میشوند . گرما , کشش و تراش سه فاکتور اساسی در ساخت اتصالات مانیسمان هستند .

در هنگام خرید لوله اتصالات مانیسمان بایستی به همگون بودن  لوله و اتصالات از نظر رده ضخامت و سایزبندی با یکدیگر دقت کرد , چرا که اگر از نظر رده ساخت و آلیاژ لوله و اتصالات تفاوت داشته باشند , موجب کاهش کیفیت خطوط لوله کشی و کم شدن عمر آن میشود . از این رو تطابق لوله و اتصالات و حتی لوازم جانبی دیگر بسیار حایز اهمیت است .

آلیاژ لوله مانیسمان

آلیاژ اصلی لوله های مانیسمان به صورت عمومی کربن استیل carbon steel بوده که طبق استانداردهای مختلف تولید میشوند . ASTM   که یکی از با کیفیت ترین استاندارد برای مواد در دنیا میباشد , آلیاژ لوله مانیسمان را در دسته بندیهای متفاوتی تعریف کرده است .

لوله‌  A335  یکی از مصرفی ترین نوع لوله ها هستند که برای استفاده در درجه حرارتهای زیاد  بسیار مناسب هستند.

تولیدات فولادی بطور عمده تحت استانداردهایی که در ادامه ذکر میشوند تولید و داشتن حداقل یکی از این استانداردها برای هر محصول فلزی در دنیا , اجباری است .

DIN ,EN ,ASTM ,BS ,AISI ,SAE ,API ,JIS ,GOST

لوله های مانیسمان متداول و پر مصرف در صنایع مختلف و ساختمان معمولا لوله های فولادی کربن استیل A 106 ، API 5L، St 37 و استنلس استیل ۳۱۶، ۳۱۶L، ۳۰۴ و ۳۰۴L و انواع لوله بدون درز آلیاژی P11، P22 بوده و بسته به موجودی کالای انبارها و مصارف متفاوت تا حد کمی امکان جابجایی در اجرا را دارند .

البته تشخیص جابجایی مورد استفاده در شرح وظایف و  اختیارات پیمانکار و کارفرمای قانونی و تابع ضوابط مندرج در قرارداد میباشد . هرکدام از این آلیاژهای در رده های مختلف کابردهای ویژهای در صنایع بالادستی و پایین دستی نفت , گاز و پتروشیمی را داشته و در صنایع ساختمانی تقریبا استانداردهای به مراتب پایین تری وجود دارد .

کارخانه های سازنده لوله مانیسمان

یکی از تولید کننده ای مطرح در خاورمیانه در عرصه ساخت لوله مانیسمان , کارخانه فولاد اهواز است که به دلیل محدودیتهایی که در تولیدات این شرکت است , قادر به پاسخگویی کامل به مصارف داخلی نبوده و از گذشته , کشور ما به عنوان یک وارد کننده لوله های مانیسمان روس , اوکراین , چینی و دیگر برندهای اروپایی بوده است .

در کشور ما تا قطر ۶ اینچ لوله های بدون درز تولید میشوند .

به طور سنتی بلوک شرق اروپا مانند روسیه , اکراین و رومانی یک قطب اصلی و چین , ژاپن و کره در آسیا نیز یکی از کارخانه های اصلی لوله های مانیسمان بوده اند . کانادا و آمریکا نیز از تولیدکنندگان مهم این بازار هستند .

اندازه لوله مانیسمان

لوله مانیسمان از سایز ۱/۸ تا ۲۴ اینچ تولید میشوند . OD قطر بیرونی و SCH ضخامت ورق لوله میباشد . در انتهای جدول مشخصات فنی لوله های کربن استیل و استنلس استیل را میتوانید مطالعه کنید .

لوله مانیسمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button